Rubriky
Reportáž psaná na stupátku

6 dní do startu: Má smysl jet územím zasaženém neštěstím? Poraďte.

Hluboce soucítím se všemi, kterým v posledních dnech vzaly živly střechu nad hlavou, majetek, ale hlavně jejich nejbližší. A přemýšlím o tom, zda je vhodné pokoušet se jet právě po trase, kterou jsem vymyslel už před mnoha týdny. Vede totiž právě po zemích, které právě teď bojují s následky katastrofálních bleskových povodní.

Neustále mluvím a píšu o tom, že můj koloběžkový velevýlet není jen o extrémním sportovním výkonu. Je o vyčištění mysli, meditaci, uklidnění a přemýšlení o dalším směřování. A také o setkávání s lidmi a vzájemném sdílení radostí a starostí. Bojím se, že pokud pojedu po trase, kterou jsem si stanovil, bude to tentokrát spíše o sdílení starostí.

Německo, Belgii a Lucembursko zasáhly katastrofální bleskové povodně. Nejvíce postiženým územím bych měl projíždět za týden a něco. V té době budou místní ještě jistojistě bojovat s „fyzickými“ následky katastrofy, s těmi psychickými se někteří nevypořádají nikdy. Jasné je, že půjde o území zmaru, beznaděje a neštěstí. Mám obavu, že pokud tudy pojedu, budou mě místní vnímat jako cynického čumila, který místo toho, aby pomohl, jede okolo na výlet. Já si ale říkám, že bych právě mojí přítomností a sdílením pocitů, které budu mít, mohl pomoct povzbudit solidaritu lidí v Česku. Vím, solidarita dostala za poslední měsíc a vlastně i více než rok hodně zabrat – covid, tornádo… Naši lidé se vždy dokázali navzájem podpořit. Co myslíte? Mám se pokusit dodržet stávající trať, nebo raději vymyslet nějakou alternativu?

Dokážu si představit, že tuto trasu pojedu třeba až za rok. Tato jízda by mohla být věnována právě obětem letošní přírodní katastrofy v Německu, Belgii a Lucembursku. A letos bych si mohl splnit jeden z dalších dílčích cílů – propojit nejsevernější, nejvýchodnější, nejjižnější a nejzápadnější bod České republiky. Možná by ve výsledku vzhledem k okolnostem byla jízda okolo České republiky a setkávání se s Čechy efektivnější. Nevím, zkuste poradit.

Opravdu mě zajímá váš názor. Pokud můžu požádat, poraďte mi a dejte svůj hlas jedné z možných alternativ v následujícím formuláři.

Díky moc, mějte se fajn a držte se!

Míra Oros, Ústí nad Labem, 17. 7. 2021

Facebook
YouTube
Instagram